časopis Zahrádkář – červen 2022

Červen je měsícem s nejdelšími dny v roce. Dlouhý den prospívá rostlinám, ale i zahrádkáři. Na zahradě je v červnu práce i na dvě osmihodinové „šichty“ denně – roste zelenina, květiny, roste ale i plevel. Je potřeba jednotit, okopávat, chránit před škůdci. V červnu už také přichází i vrchol zahrádkářova snažení –sklizeň.

Anonce 06/2022

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

Jedním z typických zástupců kvetoucích červnových rostlin je růže. Ne nadarmo se říká červen červený jako z růže květ. Je až s podivem, co plodů a květů má tuto barvu. Znáte ale okaté růže? Jsou to relativně nové odrůdy a více vám o nich prozradí Pavel Sekerka.

Novinky se také najdou mezi mokřadními a vodními rostlinami. Víte, jaká rostlina má v botanické říši nejdelší periodu kvetení v jedné sezoně? Ano, je to leknín, jehož květy nám dělají radost od dubna až přibližně do konce října podle lokality a vývoje počasí.

I v červnovém vydání časopisu Zahrádkář pokračujeme v Malé škole začínajícího ovocnáře. Tentokrát si nastíníme problematiku výživy, rozdělení jednotlivých prvků nezbytných pro zdárný růst ovocných dřevin a zmíníme se o symptomech jejich nedostatku v rostlině. Neopomeneme ale i zelináře. Jan Prášil vám předá pěstitelská doporučení k pěstování fazolu a poradí odrůdy určené pro pěstování lusků, které se využívají jako příloha nebo samotné jídlo.

V meteorologickém zastavení Aleny Zárybnické probereme medardovské počasí a ovčí chladna, v mykologickém okénku vám RNDr. Jan Wipler představí pozdně jarní druh jedlé houby – Čirůvka májovka, a také se můžete dočíst odpověď na vaši otázky.

 

A jedno pozvání na závěr. V polovině září se již tradičně uskuteční Litoměřická Zahrada Čech. V rámci programu nebude chybět ani Den Časopisu Zahrádkář s podtitulem Příroda čaruje, zahrádkář zírá, který je naplánován na neděli 11. 9. na pódiu amfiteátru. Můžeme už prozradit, že v rámci programu vystoupí skupina The Beatles Revival a připraveny jsou pro vás zajímavé soutěže či zeleninová expozice v pavilonu G.

Soutěžit můžete o:

1) Křišťálové jablko – 13. ročník tradiční soutěže

2) Nejdelší mrkev – s motem: „Za mrkev do světa s CK Geops“

3) Výpěstek k 65. výročí založení ČZS o cenu předsedy – kreativní ztvárnění loga ČZS na výpěstku (např. vyřezáváním, obtiskem na nebo jiným nápaditým řešením)

Více se dočtete v časopisu Zahrádkář nebo na www.zahradkari.cz

 

Předplaťte si časopis o zahradě i na sezonu 2022 (12 čísel za 468 Kč). Oproti běžnému stánkovému prodeji (540 Kč) je předplatné časopisu Zahrádkář cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky.

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2022 (12 čísel za 468 Kč).

Oproti běžnému stánkovému prodeji (540 Kč) je předplatné cenově výhodnější a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury „Knihovnička zahrádkáře“ (obě zaměřeny na řez ovocných dřevin), vzorky osiv, hnojiv. S prvním číslem časopisu Vám přichází do schránky i stolní týdenní kalendář.

 

Předplatné objednejte ve všední den na 222 780 739 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz