časopis Zahrádkář – květen 2021

Anonce 05/2021

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

Květen je asi jedním z nekrásnějších měsíců na zahradě. Je to měsíc sázení. I když, se musíme mít na pozoru, pranostiky říkají: „Pankrác, Servác, Bonifác jsou ledoví muži, Žofie je jejich kuchařka“. S výsadbou choulostivějších druhů je tedy vhodné počkat až po 15. květnu.


I přesto, že se jaro letos spíše schovává, v časopise Zahrádkář nenecháváme nic náhodě a věnujeme se mu naplno. V našich kalendáriích se dozvíte vše o práci a využití truhlíků, o výsadbě hlíznatých rostlin a letniček na záhony, jak si poradit s probírkou švestek, na co použít párátka v zahradě, a mnohé další.

Hned v úvodu májového Zahrádkáře Vám představíme Trvalku letošní sezóny, kterou každoročně vybírají členové Českého spolku perenářů. Patří do severoamerického rodu zahrnujícího zhruba 250 druhů rozličných skalniček, trvalek, ale i polokeřů. Už víte?
V příspěvku Jana Prášila se seznámíte s osivy pro květinové koberce. Směsi určené pro přímý výsev zaručí Vaší zahradě proměnlivost a včelám či jiným opylovačům zase nekonečnou nektarovou párty.
Na návštěvu jsme se tentokrát vydali k šlechtiteli angreštů, který patří mezi nejúspěšnější v České republice. Obdiv si zasluhuje především za to, že svého cíle dosáhl v domácích podmínkách bez podpory výzkumných a šlechtitelských center. Prozradil nám, že za své úspěchy vděčí především šťastné ruce a velké trpělivosti.
Pro malé zahradníčky je v rubrice Malá škola začínajícího zelináře srozumitelně shrnuta péče o výsevy a vysazené sazenice – co obnáší kultivace, jednocení, mulčování atp.
Pan šéfredaktor Jan Stanzel podlehl kouzlu využívání palet a poradí Vám, co z nich můžete na své zahradě vykouzlit.
Jak chytit trochu slunce do kolektoru a následně energii využívat např. pro ohřev vody, vytápění chatky nebo i výrobu elektrické energie se můžete dočíst v příspěvku Boleslava Hemzala.
Květnová příloha Zahrádkářka Vám usnadní práci s vařením po náročném dni na zahradě. Květa Korečková při přípravě receptů vybírala jídla s čerstvou sezonní zeleninou a jídla ne příliš náročná, kdy se nemusí recept úplně striktně dodržovat.
Opět začíná chřestová sezóna. A kdyby někdo nevěděl, co si s touto lahodnou jarní zeleninou počít, nechte se inspirovat chřestovými variacemi Hanky Major Sládkové.
Ač jsme u Hanky Šebestové Kindelmannové zvyklí na floristické tvoření, tentokráte nás překvapí kulinářským okénkem v podobě libečkového pesta.
O omamné vůni přírody v květnu a účincích právě kvetoucích bylinek se s Vámi podělí Radmila Malinovská. Již jste někdy ochutnali například pampeliškový koláč?

Příjemné počtení přeje, Zahrádkář.

S květnovým vydáním tištěného časopisu Zahrádkář obdrží předplatitelé osivo okurky nakladačky Amelia F1 od firmy Moravoseed.

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2021 (12 čísel jen za 396 Kč).
Oproti běžnému stánkovému prodeji (468 Kč) je předplatné cenově výhodnější a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury „Knihovnička zahrádkáře“, vzorky osiv, hnojiv a s lednovým vydáním časopisu Vám přijde i stolní týdenní kalendář.

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz