Zahrádkář – prosinec 2022

Je tu poslední číslo letošního ročníku. Rok opět utekl jako voda, ještě před nedávnem jsme seli a už je po sklizni. Sezona na zahrádkách byla ale celkem příznivá, urodilo se poměrně dost ovoce i zeleniny, a nyní je ideální čas z tepla domova plánovat, co budeme pěstovat v tom nadcházejícím roce 2023. Časopis Zahrádkář, který oslaví již 55. ročník, vám přitom bude milerád osvědčeným rádcem.

Anotace 12/2022

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

V prosincovém čísle časopisu Zahrádkář přinášíme článek o interiérových květinách kvetoucích v zimním období, které jsme si zvykli označovat jako vánoční. V tomto zimním období si většina z nás chce nedostatek slunce a tepla vynahradit nějakou květinou, tak se prověřené rady Josefa Černého k pěstování budou jistě hodit.

 

Kdo plánuje vysadit v nové sezoně do zahrady okrasné keře, tomu přiblíží sortiment nejskromnějších zahradních rostlin – dřišťálů, Erika Mňahončáková ve svém příspěvku.

Jana Rydvalová Kolková se zamýšlí nad kácením dřevin v zahradách. Někdy kácíme příliš rychle a pak třeba litujeme stromu, který ještě nějakou dobu mohl přinášet krásu, ovoce nebo třeba jen stín či zázemí ptákům a hmyzu…Podumejte…

 

V ovocnářské části pomalu končí Malá škola začínajícího ovocnáře. Ze zahrady jsme se přenesli na balkony, terasy, případně střechy. Budeme rádi, když nám napíšete, co by vás ať již v ovocnářské nebo i zelinářské problematice ještě zajímalo. Kterou problematikou se zabývat podrobněji. V zelinářské části je momentálně nejdůležitější uskladnění úrody, o kterém píše Peter Gajdoštin. Kromě toho zde najdete článek věnovaný paprikám, které budeme co nevidět vysévat.

 

Poslední letošní příloh Zahrádkářka je již tradičně vánoční. Přináší rozhovor s Petrem Herynkem, který se více než čtyřicet let věnuje pořádání vánočních výstav. Na tu letošní vás rovněž zveme. S Květou Korečkovou si můžete vyzkoušet několik osvědčených receptů na pečení, přičemž do každého receptu budete potřebovat něco ze zahrádky J

V článku Symboly štěstí si oživíte některé zvyky a tradice spojené s koncem roku. Pro tvořivé z vás přinášíme několik návodů na jednoduché, ale pěkné vánoční dekorace, ke kterým si materiál snadno nasbíráte při některé z procházek.

 

Od příštího čísla se můžete těšit na osvědčené rubriky, ale i nové seriály.

Časopis Zahrádkář je tu s Vámi i v dobách méně dobrých. Celá redakce Vám přeje pevné zdraví a klidné prožití závěru roku.

 

S tímto číslem obdrží předplatitelé dárek, v podobě sáčku s osivem papriky TONGUA F1 od společnosti Moravoseed.

Předplaťte si časopis o zahradě (12 čísel za 504 Kč)! Oproti běžnému stánkovému prodeji (588 Kč) je předplatné časopisu Zahrádkář cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky.

 

Předplatné objednejte ve všední den na 222 780 739 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz