Zahrádkář – červen 2024

Do zahrady přichází vůně léta, ale také se říká, že měsíc červen voní deštěm. Tento měsíc však dostal jméno po červených plodech prvních jahod a třešní, po rudé barvě pivoněk a růží. Dny se prodlužují a přichází nejdelší den v roce (21. 6.) a magická svatojánská noc. Ideální kombinací je využít zahradu nejen k práci, ale i k odpočinku.

Anotace 6/2024

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

S červnovým číslem opět přinášíme pestrou paletu článků snad ze všech zahrádkářských oborů. V okrasné části vás Petr Hanzelka upozorní na dlouhověké trvalky s názvem Baptísie, jejichž sortiment se stále více rozrůstá. Jiří Žlebčík připravil speciální příspěvek o růžích, které nepíchají, Ludmila Augustinová pak detailní návod pro úspěšně pěstování Afrických fialek.

S Janou Rydvalovou Kolkovou se podíváme na úpravu venkovské zahrady, která těší, jak majitele, tak i jejich včely a představíme si sortiment letniček k sušení. V červnovém Zahrádkáři nesmíme vynechat péči o trávník, jeho sečení je v této době více než žádoucí. Dozvíte se čím, jak vysoko a často seč provádět.

Zajímavý článek Dorotky a Liběny Doležalové, zhruba uprostřed časopisu, vám poradí, jak chránit rostliny v přírodní zahradě.

V ovocnářské části probereme pěstování mišpule a nové české odrůdy peckovin. V zeleninové sekci naopak představíme hlávkové saláty pro letní a podzimní sklizeň a poradíme, jak pěstovat cibuli, aby vás její úroda nerozbrečela.

Pozveme vás na výlet nedaleko českých hranic do perly mezi polskými arborety -Wojsławic, kterým vás provede Tomáš Vencálek.

V Zahrádkářce si spolu s Pavlínou Kinclovou uděláme dobroty z jahod, s Růženou Vincikovou si upečeme pečivo všedního dne, jako jsou šumavské vdolky ale i rohlíky a housky.

Ohlédneme se za floristickou a zahradnickou soutěží Otvírání jara, která proběhla na veletrhu For Garden s cílem podpořit zahradnické a floristické řemeslo.

 

Pohodu nejenom na zahradě přeje Váš Zahrádkář

 

S tímto vydáním obdrželi předplatitelé sáček osiva středně raného hlávkového salátu SATURION od společnosti SEMO Smržice.

 

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2024.

Oproti běžnému stánkovému prodeji je cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé dárky, např. monotematické brožury „Knihovnička zahrádkáře“, vzorky osiv i stolní týdenní kalendář.

 

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na našich nových webových stránkách: www.izahradkar.cz