časopis Zahrádkář – říjen 2022

Máme tu podzim se vším všudy, letos nějak dříve, než bychom úplně chtěli…Barví se zimní ovoce i listy na stromech, rána a večery jsou již chladné. Sklízíme poslední úrodu a přemýšlíme, co a kam vysejeme či vysadíme příště. S česnekem, jak radí odborníci, nemusíme spěchat – listopad či prosinec bývá na mnoha místech optimální. Říjen je ovšem měsíc, kdy vysazujeme prostokořenné dřeviny, a to ovocné i okrasné.

Anonce 10/2022

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

Náklonost ke stromům, zvláště těm vlastnoručně vysazeným, máme my čtenáři i autoři Zahrádkáře všichni. Dokázali byste si z nich vybrat váš nejmilejší? Je to těžké, viďte? V říjnovém Zahrádkáři je podzim slaven ódou na jeden z našich stromů se šaramantním francouzským názvem ’Mirabelle de Nancy’. Více se dočtete v příspěvku Jany Kolkové Rydvalové a Petra Kolka.

Trend v omezení pesticidů a minerálních hnojiv se netýká jen zemědělství ale i veřejného prostoru, mimo jiné i trávníků, kde se přidává i tlak na omezení spotřeby vody pro závlahu. Zásadní je vybrat vhodné druhy o odrůdy trav, jaké to jsou se dozvíte od Stanislava Hejduka v rubrice Okrasná zahrada.

A jak na blížící se zimu připravit révu a co může ovlivnit její přezimování poradí Pavel Pavloušek v oblíbených příspěvcích o révě.

Je libo trochu méně tradiční zeleniny? V říjnovém Zahrádkáři servírujeme zemní mandle nebo jam čínský – dobrou chuť 😊

V příloze Zahrádkářka vám dobrou chuť popřeje Květa Korečková jídly s vůní podzimu.

A jestli máte hodně dýní připravte si pyré, které zavaříte do sklenic a během zimy ho využijete například do bramborové kaše nebo jako základ moučníků. Máslovou dýni zas můžete nakrájet na kostičky a zamrazit. Více zajímavých receptů nabízí kuchařka Kouzla s dýněmi, ze které zajímavé recepty přináší Daniela Urešová.

V Zahrádkářce se ohlédneme za Českým zemským kolem floristické soutěže Českého zahrádkářského svazu, které se uskutečnilo na červencové výstavě Květy v Lysé nad Labem.

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o zahradě (12 čísel za 468 Kč). Oproti běžnému stánkovému prodeji (540 Kč) je předplatné cenově výhodnější a navíc je doplněno o různé drobné dárky.

 

Předplatné objednejte ve všední den na 222 780 739 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz