časopis Zahrádkář – srpen 2022

Prázdniny se přehouply přes polovičku, ale na zahradě je stále nádherně. Ledacos jsme již sklidili a ještě sklidíme! Můžeme dále vysévat některé druhy zeleniny a zajistit si tak druhou a možná i třetí úrodu. Lidové pranostiky nás nemilosrdně upozorňují na to, že však léto nenávratně končí. Jedna říká, že „Svatý Vavřinec – první podzimec“. Později „Po svatém Smilu (14. 8.) slunce ztrácí již svou sílu“ a následující den „Na Nanebevzetí (15. 8.) léto odletí“. To, že „Bartoloměj svatý (24. 8.) léto nenavrátí“ je tedy jasné, proto ho musíme užívat plnými doušky. Máme před sebou ještě 31 krásných dnů.

Anonce 08/2022

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

O tom, že srpen je nejkrásnější měsíc v roce hovoří i pranostiky. Jaké to jsou prozradí Alena Zárybnická.

V prázdninovém vydání časopisu Zahrádkář se kromě čistě pěstitelských témat věnujeme tentokráte i některým akcím pořádaným naším vydavatelem – Českým zahrádkářským svazem. V červnu se konala Republiková rada, na které předseda Stanislav Kozlík poděkoval osobnostem, které se zasloužily o to, že byl schválen „Zahrádkářský zákon“. Svaz o to usiloval celých dvacet let! Dále jsou to dvě floristické události a do třetice soutěž Mladý zahrádkář, která se letos konala již po třicáté páté. Mladí zahrádkáři – vítězové okresních kol – opět poměřili své teoretické znalosti a poznávání rostlin.

V časopisu Zahrádkář se mimoto dočtete, že do obliby se stále více dostávají květinové koberce, které jsou krásným estetickým prvkem takřka bez námahy. Nevyžadují sečení, lákají opylovače a jejich složení je navrženo tak, aby se kvetení rozprostřelo do několika měsíců. V nabídce společnosti Semo, která počínaje jarem roku 2022 navrhla již několik směsí jsou pro letošní rok i dvě novinky nazvané Energie života a Zahradní slavnost. Tak pokud máte nějaký „plonkový“ prostor na zahradě zkuste to!

V příspěvku Jany Kolkové Rydvalové a Petra Kolka se výjimečně nedozvíme nic o dřevinách či výsadbách, ale o lavičkách, kterým čestné a strategicky přisouzené místo v zahradě velmi sluší. Je to taková třešinka na zahradním dortu. Z lavičky můžeme pozorovat výsledky své práce ale také život v ní.

V předchozích dílech Malé školy začínajícího ovocnáře jsme podrobně probrali výživu jednotlivými makro a mikro živinami, seznámili jsme se s projevy jejich nedostatků a s hnojením jednotlivých skupin ovocných rostlin podle jejich nároků na živiny. Teď se zaměříme na hnojiva dostupná pro zahrádkáře, se kterými můžeme ovocné rostliny hnojit.

V příspěvku Jiřího Slámy si přečtete, co se děje ve včelím úlu právě v srpnu a jaké jsou v tomto měsíci hlavní činnosti včelaře.

 

Krásné letní dny a příjemné počtení přeje Zahrádkář

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2022 (12 čísel za 468 Kč).

Oproti běžnému stánkovému prodeji (540 Kč) je předplatné cenově výhodnější a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury „Knihovnička zahrádkáře“ (obě zaměřeny na řez ovocných dřevin), vzorky osiv, hnojiv. S prvním číslem časopisu Vám přichází do schránky i stolní týdenní kalendář.

 

Předplatné objednejte ve všední den na 222 780 739 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz