Zahrádkář – duben 2023 

Dubnová obloha je skutečně proměnlivá. Pranostika říká že jaro má sedmero počasí, v dubnu však žádné neschází. Je to také měsíc, na který se těší všichni pěstitelé. Konečně se dá venku sázet, vysévat a rozhodnout, co nám na zahradě v letošním roce všechno poroste a pokvete…

Anotace 04/2023

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

Dubnovým vydáním časopisu Zahrádkář končí miniseriál zaměřený na suchomilné výsadby od Petra Hanzelky, ale stále pokračuje oblíbený Zápisník zahradního architekta, pomocí kterého si můžete zútulnit užitkovou část zahrady a dodat jí tak mimo praktickou i estetickou hodnotu.

Na návštěvu se vydáváme do leknínového království, kterému vládne Kamil Tyrychtr. A že vládne velmi dobře, dokazuje jeho sbírka čítající na tři sta odrůd, čímž se řadí mezi největší sbírky leknínů na světe. Poradí vám, jak se o lekníny starat a jak je neutopit 😊

S Josefem Susem se vydáme do ovocné části zahrady, kde budeme polemizovat o řezu nově zasazených stromků. Řezat či neřezat – toť otázka na kterou ale najdete odpověď v aprílovém Zahrádkáři. Práce by v dubnu neměly zahálet ani ve vinohradu, je čas na tzv. zelené práce – tedy podlom a čištění kmínku. Pavel Pavloušek vám bude odborným průvodcem.

Zahrada plná života, kde se pořád něco děje je snem mnoha z nás. Ale jak všechnu tu drobotinu do svého soukromého zahradního ekosystému přivábit? Nápady přináší Iva Musilová, poradkyně přírodních zahrad.

Kompostuješ kompostujete kompostujeme! V lednovém a únorovém čísle časopisu Zahrádkář jsme si popsali důvody pro založení kompostu, výběr místa pro kompostování, založení kompostu a péči o kompost v jeho první fázi. V dubnovém vydání se zaměřujeme o péči v dalších fázích, aby byl kompost kvalitní a dělal vám i zahrádce radost.

Velikonoční příloha Zahrádkářka přináší recepty od Florentýny – pochutnat si můžete například na zelené polévce či vajíčkových dobrotách. Bylinný herbář Vladimíra Frӧhlicha je zaměřen na jarní bylinky a jejich účinky, rady, které z nich lze i kulinářsky využít, nebo jak přírodně obarvit vajíčka.

 

Krásné Velikonoční svátky a celý měsíc duben přeje Zahrádkář.

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.

Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560. 

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2023 (12 čísel za 504 Kč).

 

 

Oproti běžnému stánkovému prodeji (588 Kč) je předplatné cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury „Knihovnička zahrádkáře“ (Pěstujeme houby jedlé i léčivé, Floristické inspirace), vzorky osiv. S prvním číslem časopisu Vám přichází do schránky i stolní týdenní kalendář.

 

 

Předplatné objednejte ve všední den telefonicky či SMS zprávou na 602 557 560 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org  nebo   www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/