Zahrádkář – květen 2023

Všichni svoje zahrady milujeme. Někdy bychom za ně dýchali. Zvláště si to uvědomujeme na jaře, když přicházejí „ledoví muži“. Každý rok doufáme, že tentokrát nepřijdou, většinou ale marně. Dá se proti tomu něco dělat, ale musíme být připraveni. Používat včas prostředky zvyšující odolnost, sledovat předpověď počasí a nějak adekvátně zareagovat (rozhodit do sadu čerstvý hnůj, zapálit parafinové svíce, vířit vzduch v sadu, použít zadešťování…), zkrátka všechno možné, aby ta nadcházející úroda stála za to 😊

Anotace 05/2023

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

Květen je měsícem sázení, a to nejen zeleniny, ale i balkónových rostlin, které mnohde ještě trpělivě čekají někde ve stodole, kůlně či jinde, kde v noci nemrzne, až bude konečně po ledových mužích a budou moci začít dělat parádu na oknech v truhlících či terasách. Druhů balkonových květin je nepřeberné množství, ve skutečnosti si jich však milovníci květin oblíbili dvě nebo tři desítky. Dostat se mezi top třicet je snahou každého šlechtitele. To je příběh i současných odrůd hrnkových hvozdíků (Dianthus), přečíst si ho můžete v úvodu májového Zahrádkáře.

Pokud jde o krásu květin, znáte tu, která má svou spanilost přímo v názvu? Jedná se o rod krásenek (Cosmos) jejichž nejvýznamnější kultivary vám přiblíží Petr Hanzelka.

Dále pak přijměte pozvánku na víkend otevřených zahrad, který se letos koná 10.–11. června po celé naší zemi.

Měsíc květen není jen o výsadbě, o péči se hlásí i lekníny. Jaké spolehlivé kultivary, které se hodí do zahradních jezírek i do nádob si pořídit poradí jejich milovník Kamil Tyrychtr.

Pro snazší výběr nabízí Tomáš Jan osvědčené odrůdy třešní, a Josef Sus vám názorně ukáže, jak přeroubovat ovocné stromy.

V druhé půli časopisu se věnujeme zeleninám, tykvím, okurkám, ale i listovým hořčicím. Na návštěvu jsme zavítali k malíři do zahrádky jako malované a na závěr vám ještě přidáme návody na různé druhy záhonků.

V Zahrádkářce opět najdete zajímavé recepty naší Florentiny a další kolekci rostlin z bylinkové zahrádky.

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.

Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560. 

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2023 (12 čísel za 504 Kč).

Oproti běžnému stánkovému prodeji (588 Kč) je předplatné cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury „Knihovnička zahrádkáře“ (Pěstujeme houby jedlé i léčivé, Floristické inspirace), vzorky osiv. 


Předplatné objednejte ve všední den telefonicky či SMS zprávou na 602 557 560 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org  nebo   www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/