Zahrádkář – leden 2024

V lednu je většina živočichů i rostlin v útlumu, zahrada je v klidovém režimu a nevyžaduje žádné urgentní zásahy. I přesto nás dokáže překvapit. Můžeme spatřit první květy například intenzivně vonné kaliny (Viburnum farreri a V. x bodnantense), rozkvétající jasmíny (Jasminum nudiflorum) nebo vilíny (Hamamelis). Mezi květinami soutěž o první květ roku svádí čemeřice (Helleborus niger), žlutě zářící talovíny (Eranthis hyemalis) či sněženky (Galanthus nivalis).

Anotace 1/2024

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

Máme tu nový rok a s ním i první číslo dalšího ročníku Zahrádkáře. Malinko jsme opět zapracovali na grafice, pouštíme se do nových seriálů, a pokračujeme v oblíbených kalendáriích, které ve zkratce výstižně informují o tom, co je na zahradě každý měsíc potřeba udělat.

Hned v úvodu si přečtete o slaměnkách – snad nejznámějších sušených květinách, které se hojně využívají i k aranžování, jen málokterá rostlina jim může konkurovat.

Ludmila Augustinová přiblíží rod Dracén, Erika Mňahončáková pak představí neobvyklé kvetoucí keře v zimních měsících. Pokud jste milovníci růží, jistě vás zaujme rozhovor s Martinem Vlasákem, dendrologem, pedagogem, autorem publikací a znalcem růží.

Užitkově zaměřené zahradníky potěší článek Josefa Suse o aroniích nebo o ořešácích od Tomáše Jana.

V příloze Zahrádkářka začíná seriál Rok v kuchyni Pavlíny Kinclové. Pro lednové vaření budou stěžejní zásoby jak naložené, zavařené, tak i usušené, uskladněné. Předveďte se kuchařinky 😊. Aleš Rajchl otvírá palčivé téma o hnilobami či plísněmi napadeném ovoci či zelenině. Vyhodit, nebo vykrájet, seškrábnout? Jasný názor babičky vám jistě rezonuje v hlavě, ale jaký je současný pohled na dané téma? Milovníci bylinek si přijdou na své v příspěvku Vladimíra Fröhlicha, který poradí, po jaké sáhnout po vánočním přejídání a nedostatku pohybu či při nachlazení a různých virózách.

V závěru přílohy se inspirujte fotografiemi z 11. ročníku naší aranžérské soutěže, která končila celostátním kolem na podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex.

Úspěšné vkročení do nového roku 2024 plného nejen pěstitelských úspěchů přeje Zahrádkář.

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2024 (12 čísel za 504 Kč).

Oproti běžnému stánkovému prodeji (588 Kč) je předplatné cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury „Knihovnička zahrádkáře“ (Jahody na zahrádce, Réva v okrajových oblastech), vzorky osiv. S prvním číslem časopisu Vám přichází do schránky i stolní týdenní kalendář společnosti SEMO.

 

Předplatné objednejte ve všední den telefonicky či SMS zprávou na 602 557 560 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz