časopis Zahrádkář – duben 2019

Anonce 4/2019

 

V dubnu začíná pracovní špička. Musíme dobře hospodařit s časem, protože nás každou chvíli může ze zahrady vyhnat pověstné aprílové počasí. Je to měsíc sázení a vysévání, ale také ideální doba pro založení nového či ošetření stávajícího trávníku. Rozhodující při zakládáni je kvalitní příprava půdy pro výsev. Uvádí se, že na ní závisí ze tří čtvrtin výsledek. Až třešničkou na dortu je pak samotný výsevek, který se pohybuje v rozmezí 10 až 20 g/m2. Pozornost rovněž věnujeme výběru travního osiva, pro zahradu u rodinného domu je ideální rekreační směs, která má vyvážený poměr mezi úzkolistými okrasnými druhy trávy.

 

Nastává sice teprve jaro, ale už nyní musíme rozmýšlet, či ideálně už mít rozmyšleno, co a kam si na zahradu vysejeme, vysázíme. Inspirativním příspěvkem je článek Ing. Jana Prášila, ředitele společnosti Semo, o květinách léta – slunečnicích. V sortimentu pro rok 2019 jsou v nabídce nové neokoukané či vhodnější odrůdy, zakrslé formy i giganti, v barvách typicky žluté slunečnice, červené i téměř černé.

 

Pokud někdo více než k estetické zahradě inklinuje k té užitkové, zbystřete nad novinkou dnes tolik oblíbených zimolezů. Ing. Dušan Nesrsta (UKZÚZ) popisuje v dubnovém Zahrádkáři odrůdu s udělenou ochranou práv v ČR zařazenou k druhu zimolez Lonicera caerulea var. kamtschatica ´Blue King´ s velmi dlouhými plody.

 

O tom, že mezi jedlé plody nemusí nutně patřit jen konvenční mrkve, ředkvičky, jabloně či meruňky se dozvíte v příspěvku „Jedlý les“ Jany Novákové. Jak tento smysluplný porost, založený na ekologických principech funguje a jak jej mít i u Vás doma si přečtěte více v rubrice Na cestě přátelské k přírodě i lidem.

 

Aprílová příloha Zahrádkářka je plná Velikonoc, a to nejen kulinářských tipů, ale i netradičních dekorací v podobě například svíček odlévaných ve skořápce, zahrádkářských kraslic evokujících například jahodu, švestku, mrkev či dle Vší fantazie jiné plody J

Paní Míla Benešová předvede z obyčejného ubrousku velikonoční zajíčky, které zvládne každý a velikonoční tabule bude hned veselejší.

 

Krásné jarní dny a veselé nadcházející Velikonoce a příjemné počtení!!!

Koncem měsíce jak hodiny, do každé zahrádkářské rodiny. 

 

Časopis Zahrádkář!

 

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2019.

Oproti běžnému stánkovému prodeji je předplatné cenově výhodnější a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury „Knihovnička zahrádkáře“, vzorky osiv, hnojiv a s lednovým vydáním časopisu Vám přijde i stolní týdenní kalendář.