Zahrádkář – říjen 2023

Teplé odstíny žluté, oranžové, červené a hnědé, to jsou barvy podzimu. Prozáří celou zahradu a poskytnou nám podivuhodnou podívanou. Říjen je především obdobím sklizně a výsadby. Vysazujeme okrasné dřeviny a jiné rostliny zase před dlouhou zimou uklízíme do sklepů a skleníků. I v říjnu je v zahradě stále co dělat.

Anotace 10/2023

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

V říjnovém vydání jsme pro vás připravili opět pestrou přehlídku článků. Úvodní pojednání o exoticky vypadajících klejichách od Petra Hanzelky vás možná přesvědčí, že tyto dost opomíjené, přitom celkem nenáročné trvalky mají v zahradách své místo.

Kdo pěstuje petúnie, se určitě rád seznámí s novinkami, které pocházejí i z českého šlechtění. Navíc se dozví, jaké trendy nás u těchto rostlin čekají. Že by růže měly být modré nebo i černé? Po tom touží mnoho pěstitelů, jak jsme tomuto cíli blízko, vám poví dr. Žlebčík.

Ovocnáře také nezarmoutíme, píšeme o nových odrůdách jádrovin. Kde se berou další a nové a jaké podoby mají šlechtitelské cíle? Více si přečtěte v příspěvku Dušana Nesrsty.

Zajímavý je i článek o červené řepě, kde se dozvíte nejen jak ji úspěšně vypěstovat ale také jak z ní připravit chutné chipsy. Máte rádi česnek a chcete jej zkusit pěstovat? Vilím Tomíček napoví cestu ke kvalitnímu česneku s minimem chemie!

Ivan Dvořák pak poodhalí tajemství super potraviny – chia semínek. Věděli jste, že se jedná o semena šalvěje hispánské, kterou si můžete sami vypěstovat?

Říjen je měsíc, ve kterém si připomínáme vznik samostatného Československa. Někdo vyvěsí státní vlajku, někdo zapne televizi a někdo si uvaří něco echt českého. V Zahrádkářce se můžete inspirovat Florentýniny recepty. S koncem léta končí i sběr nadzemní části bylin, cenné látky jsou nyní v rostlinách nejvíce obsažené v kořenech. Pro posílení organismu sbíráme například kostival, čekanku, mydlici a další.

Sklizeň ovoce jde v ruku v ruce pro mnoho hospodyněk s výrobou ovocných pomazánek. Také pletete marmelády a džemy dohromady? Vše objasní Aleš Rajchl.

Floristické dekorace babího léta si vykouzlíte i z květin a plodů, co najdete v přírodě, nechte se v Zahrádkářce inspirovat …

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.

Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560. 

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2023 (12 čísel za 504 Kč).

Oproti běžnému stánkovému prodeji (588 Kč) je předplatné cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury „Knihovnička zahrádkáře“ (Pěstujeme houby jedlé i léčivé, Floristické inspirace), vzorky osiv. 


Předplatné objednejte ve všední den telefonicky či SMS zprávou na 602 557 560 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org  nebo   www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/